Jak motywować pracowników?

Jak motywować pracowników?

Zastanawiasz się jak motywować pracowników i co jest najlepszym czynnikiem motywującym w biznesie? Jak zaangażować ludzi do pracy, by poprawić wyniki sprzedażowe bez udzielania dodatkowej premii? Napisano już dużo książek o tym jak motywować pracowników. Ale co sprawdza się w rzeczywistości? Przekażę Ci kilka praktycznych wskazówek.

Pamiętam, jak obejmując moje pierwsze w życiu kierownicze stanowisko dyrektora handlowego musiałam zmotywować stary zespół nie mając do dyspozycji żadnych środków finansowych. Nie miałam też czasu na czytanie książek o pozapłacowych sposobach motywacji. Jedyne co miałam to świadomość, że w dość krótkim czasie muszę poprawić wyniki sprzedażowe bez możliwości udzielenia dodatkowej premii.

Co zrobiłam? Działałam trochę intuicyjnie. Jak każda kobieta.

#Poznajcie się

Najpierw poznałam ludzi, z którymi pracowałam. Dowiedziałam się co jest dla nich ważne lub ważniejsze. Wiadomo, że stabilizacja zatrudnienia i poczucie bezpieczeństwa pracy są istotne. Ale dla mnie były tak oczywiste, że nie musiałam tego obszaru zmieniać. Każdy pracował na umowę o pracę, wynagrodzenia wypłacane były regularnie i naprawdę nadal nie rozumiem, dlaczego właściciele innych firm nie wypłacają pensji na czas. Przecież na problemy z płynnością finansową jest mnóstwo sposobów! Trzeba szanować ludzi, ich czas i pracę, a jeśli nie stać nas na zatrudnienie pracownika to może warto zmienić sposób współpracy? Wracając do meritum – bezpieczeństwo i stabilizacja zatrudnienia to podstawa. Co dalej? Poznając ludzi dowiedziałam się kto ceni bardziej możliwości rozwoju, a dla kogo bardziej istotny jest wolny czas spędzony z rodziną.

Ta wiedza pozwoliła mi później w doborze odpowiednich motywatorów. Gdy zorganizowałam konkurs sprzedażowy wygraną była jedna z trzech opcji: 1. Romantyczna kolacja i nocleg w SPA dla 2 osób 2. Jazda na quadzie 3. Półroczny karnet na basen. Zainteresowanie konkursem było duże, bo uwzględniało potrzebę wyjazdu z mężem z dala od dzieci, kilkugodzinny męski wypad za miasto i sportowy tryb życia. Wyniki sprzedażowe wzrosły powyżej oczekiwań. Ach i zapomniałam dodać, że wartość nagrody wynosiła około 300,00 zł.

Jeśli masz środki finansowe i wiesz, że Twój pracownik jest zainteresowany studiami podyplomowymi, z których wiedza przyda się w rozwoju Twojej firmy – partycypuj w kosztach czesnego. Dzięki temu możesz zyskać zmotywowanego pracownika, dodatkową wiedzę i pewność jego zatrudnienia przez x lat po zakończeniu studiów. Dofinansowanie studiów i szkoleń można uregulować w umowie lojalnościowej.

 #Przemebluj miejsce pracy

Żeby motywować pracowników musisz zdobyć ich zaufanie, by szczerze i bez obaw o swoje zatrudnienie powiedzieli, co chcieliby zmienić w swojej pracy. Ja zaczęłam, jak każda kobieta, od przemeblowania miejsca pracy. Kupiłam do każdego biura rośliny i ergonomiczne fotele, zainwestowałam w profesjonalny ekspres do kawy (3/4 zespołu codziennie celebrowała czas przerwy przy kawie), zrobiłam przegląd narzędzi serwisantów i każdy dostał swoją skrzynkę z niezbędnym sprzętem, kupiłam też lepszą jakościowo odzież roboczą i obuwie. Poprawa warunków pracy to nie tylko sprzęty i strefa materialna. To również wprowadzenie standardów pracy, uporządkowania procesów, tak by ułatwić pracę każdego. Generalnie w tym zakresie pomogła mi japońska metoda Kaizen, która polega na nieustannym usprawnieniu i ulepszaniu swojej pracy. Pamiętaj, że niezrozumiałe procedury, brak informacji i zadania, których pracownik nie rozumie, wpływają na jego frustrację.

#Doceniaj

Do skutecznych motywatorów pozapłacowych należą pochwały. Doceniaj pracę innych, zauważaj wysiłek włożony w wykonanie trudnego zadania. Świętujcie sukcesy. Ja czasem zaskakiwałam współpracowników i wiedząc, że prawie każdy miał słabość do słodkości, po realizacji większego projektu kupowałam pączki. Zwracaj też uwagę na zachowanie przez pracowników równowagi życia osobistego i zawodowego (tzw. work life balance), muszą mieć czas na życie rodzinne i swoje pasje. Sama wiesz, że jak jesteś wypoczęta i zrelaksowana masz energię do działania. Chcąc zaangażować zespół możesz wprowadzić również elastyczny czas pracy i jeśli jest to możliwe – zdalne wykonywanie obowiązków. Ja zgadzałam się na załatwianie pilnych spraw urzędowych w godzinach pracy i okazywałam zrozumienie, gdy ktoś musiał odebrać chore dziecko z przedszkola.

#Niezależność

Wiem, że gdyby ktoś odebrał mi możliwość rozwoju osobistego i awansu – nie wahałabym się zrezygnować z pracy. Znam to uczucie, bo gdy pracowałam w korporacji wiedziałam, że ścieżka mojej kariery kończy się w pewnym miejscu i jeśli dołożę do tego brak decyzyjności to frustracja jest gwarantowana. Dlatego tak łatwo zrezygnowałam z pracy, pomimo bardzo dobrej atmosfery i wysokich zarobków. A później zwracałam na to uwagę już będąc prezesem zarządu. Rekrutacje zawsze rozpoczynałam od tych wewnętrznych, a stanowiska pracy „urozmaicałam” dodając niezależność w podejmowaniu decyzji i poczucie kontroli nad różnymi projektami. Jeśli masz możliwość – stwórz tzw. ‘prestiżowe’ stanowisko, które będzie cieszyć się uznaniem współpracowników, a jeśli masz możliwości finansowe to wspieraj rozwój osobisty pracowników, wysyłaj na szkolenia i kursy języków obcych.

#System prowizyjny

Oczywiście uważam, że system prowizyjny jest dobrym motywatorem, ale warto grać do jednej bramki. Można ustalić cele dla firmy i po ich osiągnięciu, np. kwartalnie premiować każdego z pracowników (bo jeśli sprzedałam więcej ubrań ze swojej kolekcji, to szwaczki miały więcej pracy, księgowa więcej dokumentów itd.). Można również przekazywać premie zadaniowe, za realizację określonych działań lub uznaniowe, jako docenienie zaangażowania w pracę. Jeśli zarządzasz firmą możesz również ustalić większy procent premii dla dyrektorów poszczególnych działów za realizację wspólnych celów firmy, a nie tylko za działania ich zespołów.

Wyjazdy integracyjne, bony świąteczne, ubezpieczenia, bezpłatna opieka medyczna, karty fitness są motywujące, owszem. Jednak nie zmotywują ludzi do pracy w niemiłej atmosferze, z poczuciem, że i tak nie mają na nic wpływu, z brakiem możliwości większego zarobku i własnego rozwoju. Czasami naprawdę bezpieczeństwo zatrudnienia i niski poziom stresu są bardziej cenne niż wysokie premie i praca w weekendy. Jak skutecznie motywować pracowników? Tak naprawdę to wszystko zależy. Od człowieka.

Ten post ma 3 komentarzy

  1. Moja firma ma profil usługowo-produkcyjny i kuleje trochę zarządzanie stroną produkcyjną – pokażę Twoje wpisy szefowi produkcji, bo warto. Może to pomoże? 🙂

    1. Zarządzanie produkcją to zawsze jest wyzwanie. Dyrektorzy boją się każdych możliwych strat podczas procesów produkcyjnych (rozumiem to doskonale) i często zapominają o ludzkim aspekcie.Ja zawsze starałam się ulepszać i automatyzować każdy proces w taki sposób, by nowe rozwiązanie ułatwiało pracę innych, a nie przeszkadzało. Mój system zarządzania jest inspirowany Kaizenem ale zweryfikowany na gruncie małej firmy;) W każdym razie dziękuję za wpis!

  2. Życie byłoby piękniejsze gdyby kierownicy mieli takie podejście do swoich pracowników 🙂

Dodaj komentarz

Close Menu
×
×

Koszyk