Firma, z której nie chce się odchodzić

Firma, z której nie chce się odchodzić

Work-life balance

Work-life balance czyli zachowanie równowagi między życiem osobistym i zawodowym jest potrzebne dla naszego zdrowia, psychiki i produktywności. Jeśli chcemy mieć wydajnych i lojalnych pracowników nie możemy tego zaniedbywać. Dla mnie ta równowaga zawsze jest nierównoważna – bo każdy z nas jest inny i każdy potrzebuje innej harmonii w życiu. Niektórzy lubią spędzać dużo czasu w pracy, która jest ich pasją. Dla innych czas spędzony z rodziną jest najcenniejszy. Dlatego ja rozumiem work-life balance jako stworzenie takich warunków pracy, w których nie trzeba rezygnować z priorytetów dla nas najważniejszych.

Co jest miarą dobrego pracodawcy? 

Jest wiele wyznaczników, ale do kluczowych zaliczyłabym na pewno lojalność pracowników i brak ich rotacji. Co jest obecnie naprawdę trudnym wyzwaniem. Często spotykam się obawami osób zarządzających przed zatrudnieniem i wykwalifikowaniem pracowników „bo i tak nauczą się, a potem odejdą”. A może zamiast stresować się i tracić czas na hipotezy stworzyć po prostu takie miejsce pracy, z którego nie chce się odchodzić?

Znam kilka firm, w których pracownicy cenią swojego pracodawcę i rozwijają się wraz z rozwojem przedsiębiorstwa. Na szczycie jednak znalazła się Patagonia, o której 92% pracowników uważa za najlepsze miejsce do pracy (http://reviews.greatplacetowork.com/patagonia)

Patagonia jest firmą produkującą wysokiej jakości odzież sportową, outdoorową.  Co ją wyróżnia? Założyciel Patagonii Yvon Chouinard na początku działalności zdecydował, że firma powinna podejmować decyzje tak, jakby działała przez 100 lat, a wszyscy jej pracownicy byliby w niej zatrudnieni przez całą swoją karierę. Patagonia od 35 lat prowadzi centrum opieki nad dziećmi, które w niczym nie przypomina zakładowego przedszkola. Zajęcia prowadzone są przez dwujęzycznych nauczycieli, bardzo często na dworze. Dzieci uczą się samodzielności a rodzice mogą mieć kontakt z nimi przez cały dzień. Jedzą wspólnie obiady i spędzają ze sobą czas nie tylko w weekendy. 100% kobiet, które urodziły dzieci, powróciło do pracy w Patagonii, a co istotnie około 50% stanowisk kierowniczych obejmują kobiety.

Co zrobić?

Obecnie wiele firm, zwłaszcza tych dużych, oferuje pracownikom pełen pakiet socjalny, ubezpieczenia zdrowotne, karty fitness i inne dodatki. Co z tego, że firma daje możliwość bezpłatnego korzystania z siłowni, jeśli pracownik nie ma na to czasu, bo spędza go w pracy? Jeśli prowadzisz małą firmę zwróć uwagę na ludzi, z którymi współpracujesz. Co jest dla nich ważne? Dla młodych ludzi – może wystarczy zapewnić elastyczny tryb pracy, wrzucić do biura hamak, w ramach premii wysłać na festiwal muzyczny lub kupić bilet do kina? Jeśli współpracujesz z młodymi rodzicami może wystarczy więcej zrozumienia dla nieobecności w pracy z powodu choroby? Lub dla każdego – możliwość załatwienia sprawy osobistej w urzędzie w godzinach pracy? Nie wiem. To Ty musisz znać swój zespół najlepiej. 

Jestem zwolenniczką szukania najlepszych rozwiązań. Nie stać mnie na zorganizowanie przedszkola dla pracowników. Ale czego nauczyłam się od Patagonii? Żeby dbać o work-life balance pracowników, myśleć czego potrzebują i co zrobić, żeby pozostać nie tylko konkurencyjną firmą na rynku, ale także stworzyć miejsce, z którego nie chce się odchodzić.

Ten post ma 3 komentarzy

  1. Wyznaję taką zasadę, że nie motywuję, póki nie poznam prawdziwych potrzeb drugiej osoby. Stosuję ją i w pracy, i w domu.

    1. Bardzo cenna uwaga! Również zwróciłam na nią uwagę w artykule “Jak motywować pracowników”.

Dodaj komentarz

Close Menu
×
×

Koszyk