5 korzyści outsourcingu dla małej firmy

5 korzyści outsourcingu dla małej firmy

Outsourcing, offshore outsourcing, nearshore outsourcing… myślisz, że dotyczy tylko dużych firm i jest za drogi dla małych przedsiębiorstw? Co to jest i dlaczego powinnaś go rozważyć już od początku prowadzenia swojego biznesu? 
 
Często na początku swojej działalności zajmujesz się wszystkim sama. Nie tylko z powodu braku finansów, ale również dlatego, że czujesz potrzebę zrobienia wszystkiego osobiście. Jest to bardzo powszechny problem, który może spowodować opóźnienie rozwoju Twojej firmy już na starcie. 
 

Outsourcing (outside-resource-using) polega na przekazaniu pewnych zadań, projektów, procesów firmie zewnętrznej. Niestety niewiele firm jeszcze rozumie korzyści płynące z outsourcingu usług. 

#1. Oszczędności finansowe

Do najczęściej wymienianych korzyści musimy zaliczyć optymalizację kosztów. Zlecając pewne zadania firmie zewnętrznej ograniczasz koszty, które wystąpiłyby gdybyś realizowała zadania wewnątrz firmy, np. związane z zatrudnieniem pracownika czy uczestniczeniem w dodatkowych szkoleniach.
 
Jeśli prowadzisz salon fryzjerski i chcesz rozbudować swoją ofertę o usługi kosmetyczne, nie musisz zatrudniać kosmetyczki. Możesz rozpocząć z nią współpracę na zasadzie kontraktu (tzw. outsourcing kontraktowy lub samozatrudnienie pracownika). Ograniczasz tym samym wydatki związane z zatrudnieniem pracownika.
 

#2. Oszczędność czasu

Jeśli chcesz rozwijać swoją firmę musisz dobrze zarządzać czasem! Zastanów się w czym jesteś najlepsza. Które działania w Twojej firmie są strategiczne. Pomyśl także czego nie potrafisz i na co poświęcasz najwięcej czasu, a następnie przekaż te zadania firmie zewnętrznej. Ponadto firma, której zlecasz wykonanie pewnej czynności może rozpocząć ją natychmiast. Ty natomiast często potrzebujesz dodatkowego czasu na wdrożenie, szkolenie i poznanie tematu. 
 
Zajmujesz się rękodziełem, to Ty masz fach w rękach. To jest podstawa Twojego biznesu, strategiczny obszar firmy, dzięki któremu zarabiasz i możesz zyskać przewagę konkurencyjną na rynku. Skup się na nim. Policz ile produktów wykonujesz w ciągu godziny. Jaka jest cena produktu? A teraz zastanów się ile czasu stracisz na samodzielne projektowanie logo lub prowadzenie księgowości. Jak wyglądałyby wyniki Twojej firmy gdybyś w tym czasie skupiła się na działaniach generujących zyski?
 

#3. Strategia

Dzięki outsourcingowi naprawdę koncentrujesz się na czynnościach, które przyniosą największe dochody. Masz czas na wyznaczenie właściwych kierunków, analizę rynku, bezpośredni kontakt z klientem i kontrolę wszystkich obszarów działalności firmy. 
 
Chociaż… również w kwestiach strategii możesz także zlecać pewne działania – np. monitorowanie Twojej branży i otoczenia biznesowego lub analiza eksportu i rynku docelowego. 
 

#4. Efektywność

Jeśli robisz wszystko sama, potrzebujesz znacznie więcej pieniędzy i czasu na rozwój, sprzedaż, administrację, marketing, dystrybucję.. Zacznij pracować w sposób produktywny. Znajdź zleceniobiorcę do zadań, które są powtarzalne i nie wymagają szczególnej wiedzy ale zajmują bardzo dużo Twojego czasu, np. produkcja komponentów, projektowanie stron lądowania, sprzątanie biura itp. 
 

#5. Dostęp do wykwalifikowanych specjalistów

Jedną z moich ‚złotych’ zasad biznesowych, których staram się trzymać jest – otaczaj się ludźmi mądrzejszymi od siebie w zakresie poszczególnych czynności. Jednym słowem warto przekazywać zadania, które wymagają konkretnej wiedzy fachowcom i firmom, które specjalizują się w danych obszarach działalności. Zadania zostaną profesjonalnie wykonane, a Ty unikasz dodatkowego stresu związanego z nowymi tematami biznesowymi. Pamiętaj, że kontrahenci przejmują część ryzyka związanego z wykonaniem działania. 
 
Usługi informatyczne, prowadzenie księgowości i administracja kadrowa czy obsługa prawna należą do działań, które z powodzeniem możesz outsourcować od samego początku działalności. Obecnie dostęp do osób wykwalifikowanych jest bardzo łatwy. Już poprzez portal https://www.freelancer.pl/ możesz nie tylko zlecać zadania specjalistom z Polski, ale i z całego świata (tzw. offshore outsourcing). 
 

Jeśli chcesz uzyskać przewagę konkurencyjną powinnaś poważnie zastanowić się nad outsourcingiem. Oczywiście jak każda decyzja biznesowa outsourcing wiąże się z pewnym ryzykiem. Dlatego warto weryfikować partnerów biznesowych i upewniać się, że masz prawo własności i kontrolę nad ich czynnościami. Kiedy zacząć zlecać i jaki czas jest najlepszy? Każda firma jest inna więc i każda z Was musi sama ocenić kiedy jest najlepszy moment na outsourcing. Jeśli jednak jesteś w momencie, w którym brakuje Ci czasu na cokolwiek nowego, jesteś zawalona codziennymi obowiązkami – to idealny czas na outsourcing!
Także outsourcing sprzątania domu.  

Ten post ma 4 komentarzy

  1. Dziękuję za wartościowy artykuł. Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą i na ten moment mam stałą współpracę z księgową, a od czasu do czasu zlecam też inne kwestie jak np. na początku stworzenie strony internetowej. Sporo zlecałam także w procesie self-publishingu mojej książki – np. redakcja, korekta, skład i łamanie 😉 Marzy mi się w przyszłości zatrudnienie asystentki, ale na tym etapie rozwoju mojej firmy nie mogę sobie jeszcze na to pozwolić. Pozdrawiam ciepło imienniczkę! 🙂

  2. Mnie absolutnie nie musisz przekonywać 🙂

  3. Myślę,że te 5 korzyści przemówi do większości mniejszych firm 🙂 Małe firmy boją się kogoś z zewnątrz, bo myslą,że stracą kupę kasy. Tymczasem skorzystanie z pomocy okazuje się być lepszym rozwiązaniem.

  4. na rynku jest całkiem sporo firm “bodyleasingowych” które biorą na siebie pierwszą selekecję

Dodaj komentarz

Close Menu
×
×

Koszyk